ناحیه رکتوم و نشیمنگاه از اجزای مهم و حساس در بدن می باشد که عملکردی اساسی در دفع و کنترل اجابت مزاج یر عهده دارد و هرگونه بی توجهی و عدم مراقبت منجر به بروز بیماری هایی همچون بواسیر و بیرون زدگی مقعد خواهد شد. این دسته از عارضه های نشیمنگاهی به علت افزایش فشار در ناحیه رکتوم و مقعد به وجود می آیند که در نتیجه آن التهاب های پوستی و احساس درد را برای فرد به وجود خواهد آورد. در این مقاله قصد داریم تا درباره تفاوت پرولاپس رکتوم با هموروئید و همچنین علائم هرکدام از آن ها بپردازیم; پس تا پایان آن با ما همراه باشید.

بیرون زدگی مقعد یا پرولاپس رکتوم چیست و عامل بروز این عارضه چه می باشد؟

به افتادگی بافت های انتهایی روده بزرگ و خروج آن ها به بیرون از مقعد را در علم پزشکی پرولاپس رکتوم گویند که شدیدا نواحی نشیمنگاهی را درگیر کرده و فرد را با ایستادن و نشستن دچار مشکل می کند.

دلیل اصلی بروز پرولاپس این است که گاهی مواقع در اثر زایمان یا موارد مختلف,فشار درون شکمی فرد تا حد زیادی افزایش پیدا می کند و روده نمی تواند این حد از فشار جانبی را تحمل کند و در نتیجه بیماری رخ می دهد.

انواع پرولاپس رکتوم

بیرون زدگی رکتوم می تواند به صورت خروج واضح بافت های روده از مقعد باشد که به آن پرولاپس خارجی و در علم پزشکی به آن پروسیدنشیا procidentia گفته می شود. در موارد دیگر نیز که امروزه در میان بیماران بسیار شایع می باشد, قسمتی از روده بزرگ به سمت نواحی داخلی رکتوم متمایل شده و راست روده را تحت تاثیر فشار قرار می دهد که به این حالت پرولاپس رکتوم داخلی گویند. به طور معمول کسانی که به این حالت دچار می شوند به اجابت مزاج و دفع مدفوع سخت مبتلا خواهند شد.

بسیاری از بیماران از عارضه ای که به آن مبتلا شده اند آگاهی نداشته و نسبت به درمان پرولاپس رکتوم تعلل می کنند. افرادی که دچار بیرون زدگی مقعد هستند باید این نکته را بدانند که تاخیر در مداوای این بیماری منجر حاد شدن و احساس درد بیشتر در آینده خواهد می شود. بنابراین توصیه می کنیم نسبت به این موضوع آگاهی های لازم را داشته باشید تا به عوارض جبران ناپذیر زیادی دچار نشوید.

هموروئید یا بواسیر چیست و علت بروز این عارضه چه می باشد؟

بواسیر که در زبان انگلیسی با نام هموروئید hemorrhoid می شناسند, یکی از بیماری های مقعدی است که در اثر متورم شدن رگ های ناحیه رکتوم و راست روده به وجود می آید. دلایل زیادی در بروز این عارضه دخیل می باشد که مهمترین عامل, یبوست می باشد که در هنگام اجابت مزاج فشار زیادی به نواحی نشیمنگاه به فرد وارد می شود. در ادامه با دلایل دیگر در بروز این عارضه آشنا خواهید شد که عبارتند از:

 • ایستادن و نشستن به مدت زیاد در یک نقطه
 • حمل اشیاء سنگین که منجر به تحمل فشار در ناحیه نشیمنگاه شود
 • سابقه بیماری های مقاربتی
 • برقراری رابطه جنسی مقعدی
 • وارد کردن ضربات سنگین به نشیمنگاه
 • عدم مصرف فیبر و مایعات که باعث بروز یبوست در فرد شده است.
 • قرار دادن اشیاء در داخل مقعد
 • اضافه وزن و چاقی مفرط
 • وارد کردن فشار زیاد در هنگام اجابت مزاج
 • زایمان و بارداری مکرر
 • مصرف برخی از داروهایی که خارج از تجویز پزشک بوده است
 • سابقه اختلالات روانی
 • اعتیاد به دخانیات و مصرف مشروبات الکلی
 • اسهال و یبوست مداوم
 • انجام برخی از ورزش هایی که منجر به افزایش فشار به نواحی مقعد شوند
 • مصرف غذاهای پرادویه و تند مانند فست فود

تفاوت پرولاپس رکتوم با هموروئید چیست؟

بسیاری از افراد تفاوت پرولاپس رکتوم با هموروئید را با یکدیگر اشتباه می گیرند و اغلب تصور می کنند که برای مداوای آن ها از یک روش استفاده می شود. طبق آمار رسمی حدود 70 درصد افراد در طول زندگی خود دچار بواسیر مقعدی می شوند که در اثر فشار حداکثری به رگ های ناحیه رکتوم منجر به التهاب بافت های این قسمت از مقعد می شود. برای نمونه شما در هموروئید داخلی التهاب همراه با خونریزی شدیدی خواهید داشت ولی در پرولاپس این گونه نیست و فقط با اضافه بافت در اطراف مقعد روبرو می باشید. درست است که تعریف بیرون زدگی بسیار به هم شباهت دارند ولی تفاوت زیادی با هم خواهند داشت.

این دو عارضه شباهت و نقاط مشترک زیادی با هم دارند که عبارتند از:

 1. خارش و سوزش در نواحی کمر به پائین و نشیمنگاه
 2. تیر کشیدن و مور مور شدن بافت های داخلی مقعد
 3. احساس درد مقطعی و به صورت مداوم در ناحیه رکتوم
 4. مشاهده خون در اجابت مزاج
 5. نشت مدفوع در هنگام راه رفتن و تحرکات ورزشی
 6. حرکات دردناک روده و دستگاه گوارش

روش های درمان پرولاپس رکتوم و هموروئید چیست؟

برای درمان بیماری های نشیمنگاهی همچون بواسیر و هموروئید از روش های زیادی استفاده می کنتد ولی هیچ کدام از آن ها به غیر از جراحی, توانایی مداوای قطعی و بدون بازگشت عارضه را نخواهد داشت. به طور معمول افرادی که به تازگی به این بیماری دچار شده اند به دلیل ترس از عمل سعی می کنند به دنبال روش های خانگی و گیاهی برای درمان آن ها باشند. در ادامه با تمامی این راه کارها بیشتر آشنا خواهید شد.

درمان خانگی و گیاهی

در حال حاضر راهکاری قطعی به صورت گیاهی و خانگی وجود ندارد که در درمان پرولاپس موثر باشد ولی رعایت یکسری نکات و دستورالعمل ها باعث کاهش التهاب و درد در فرد خواهد شد. در ادامه تمامی این موارد را لیست خواهیم کرد.

 1. استعمال روغن های گیاهی همچون بادام, زیتون و کرچک و... بر روی نواحی درگیر به بواسیر یا پرولاپس.
 2. مصرف زیاد مایعات و فیبر که منجر به عدم ابتلا به یبوست خواهد شد.
 3. استفاده از حمام سیتز و استراحت کردن در وان آب گرم
 4. داروهای روان کننده که منجر به دفع آسان مدفوع در فرد خواهد شد.

جراحی بیماری های نشیمنگاهی با لیزر

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در عرصه پزشکی برای درمان بیماری های نشیمنگاهی از لیزر استفاده می کنند که عوارض جراحی های سنتی را برای بیمار به همراه نخواهد داشت. در ادامه به بررسی کامل تری از مزیت های این راه کار درمانی می پردازیم که عبارتند از:

 1. کاهش عارضه بی اختیاری نواحی مقعد در دفع مدفوع
 2. دوره نقاهت کوتاه مدت در مقایسه با جراحی باز و سنتی
 3. عدم انتقال عفونت های خطرناک همچون هپاتیت
 4. کاهش قابل توجهی از میزان خونریزی
 5. عدم آسیب به بافت های مجاور مقعد
 6. بازگشت به محیط کار در مدت زمان کوتاه
درباره ما
هدف اصلی این مرکز درمان قطعی و رضایت کامل بیمار می باشد. تمامی کادر درمانی و تجهیزات برای رفاه حال شما عزیزان همیشه در بهترین حالت آماده خدمت رسانی هستند.
راه های ارتباطی

ضلع شرقی میدان ونک ، جنب بانک دی ، پلاک 78 ، طبقه 3

شماره تماس :
+98 912 022 5954
+98 21 8877 9148
نماد اعتماد
نماد اعتماد
نماد ساماندهی
نماد ساماندهی