آیا امکان بازگشت بواسیر وجود دارد؟

برگشت هموروئید

برگشت هموروئید

عمل جراحی هموروئید برای درمان بواسیر یا همان هموروئید استفاده می شود. شاید شما نیز به عنوان یک فرد مبتلا به بواسیر بارها این سوال برایتان پیش آمده باشد که چه روش هایی برای جراحی بواسیر وجود دارد ؟ آیا امکان بازگشت بواسیر وجود دارد؟ بعد از عمل بواسیر چه نکاتی را باید رعایت نماییم و سوالاتی از این قبیل که ما در این مقاله به بررسی این سوالات می پردازیم. بنابر این با ما همراه باشید تا به پاسخ سوالات خود دست یابید.

روش های جراحی هموروئید

برخی روش های جراحی هموروئید عبارتند از:

  • برش هموروئید
  • هموروئیدوپکسی مقعدی
  • بستن هموروئید با باند لاستیکی

برش بواسیر

متاسفانه بیشتر جراحان هموروئید، بر استفاده از این روش جراحی اصرار می ورزند. در این روش که با بیهوشی عمومی انجام می شود، بیمار به روی شکم خویش دراز کشیده و پزشک با یک قیچی یا چاقو، بواسیر را خارج می سازد. در این عمل، لوله ای به ریه ی بیمار متصل است تا بیمار بتواند با  آن نفس بکشد.
این روش برای اشخاص مسن و افرادی که بیماری ریوی و قلبی دارند سخت تر است. چرا که در این عمل، فرد باید به روی شکم دراز بکشد و تنفس سخت می شود. پزشک جراح، هموروئید داخلی و هموروئید خارجی را با استفاده از قیچی جراحی بر می دارد.

هموروئیدوپکسی مقعدی


هموروئیدوپکسی مقعدی

در هموروئیدوپکسی مقعدی، پزشک از دستگاهی برای باز کردن زخم و حذف بافت هموروئید استفاده می کند. در این عمل بدون این که هیچ گونه برشی ایجاد بشود، هموروئید برداشته می شود.

یکی از مزایای این عمل این است که افرادی که این جراحی را انجام می دهند، معمولا درد کمتری را نسبت به اشخاصی که جراحی سنتی را انجام دادند، دارند. از معایب این عمل هم این است که هزینه ی بالایی داشته و احتمال عود آن و بازگشت هموروئید بعد از عمل وجود دارد.

بستن هموروئید با باند لاستیکی

در این روش، به دور بواسیر داخلی باندی لاستیکی می اندازند. با این روش جریان خون قطع شده و پس از حدود دو هفته، نوار لاستیکی و هموروئید از بین می روند.

این روش تنها برای هموروئید داخلی انجام می شود و برای هموروئیدهای خارجی امکان پذیر نیست. از معایب این روش، سختی در گذاشتن باند لاستیکی به دور هموروئید داخلی است. غالبا این روش بسیار ناراحت کننده است.

آیا هموروئید می تواند مجددا رشد کند؟

در مورد این سوال که آیا امکان بازگشت بواسیر وجود دارد؟ باید گفت: عود کردن مجدد بواسیر، به خود بیمار بستگی دارد. در این میان، تغذیه و تغییر سبک زندگی بسیار مهم است. شما می توانید با تغییراتی در تغذیه و تغییر سبک زندگی خود میزان برگشت علائم را به طور چشمگیری کاهش بدهید. این تغییرات عبارتند از:

بازگشت بواسیر

  • توصیه می شود روزانه بین ۶ تا ۸ عدد لیوان آب مصزف نمایید.
  • مصرف میوه و سبزیجات به اندازه ی کافی می تواند باعث افزایش حرکات روده شود.
  • روی توالت برای مدت طولانی ننشینید و به خود زیاد فشار نیاورید.
  • در صورت داشتن احساس دفع، آن را به عقب نیاندازید.
  • فعالیت ورزشی خود، از جمله پیاده روی را بیشتر نمایید.
  • پس از عمل، خودتان را با دستمالی مرطوب تمیز نمایید.


یکی از دیگر علت هایی که مانع از بازگشت بواسیر می شود، داشتن تجربه و تبحر کافی پزشک معالج است. مثلا در صورت وجود هموروئید بزرگ یا وجود بالشتک های هموروئید، پزشک باید برای برداشتن کامل هموروئید اقدام نماید. درغیر این صورت امکان عود بیماری وجود خواهد داشت.

همچنین به بیماران توصیه می گردد برای جلوگیری از برگشت هموروئید، از نزدیکی مقعدی و ایجاد یبوست جلوگیری نمایند.  گفتنی است که رعایت نکردن بهداشت، افزایش سن و بارداری از دیگر عواملی هستند که باعث عود بواسیر می شوند.

در رابطه با این موضوع که آیا امکان بازگشت بواسیر وجود دارد؟ می توان گفت: طبق تحقیقات انجام شده، میزان عود بیماری در اشخاصی که عمل جراحی انجام داده اند، ۶٫۳ % و در افرادی که روش های خانگی استفاده می کردند، ۲۵٫۴ % بود.

مراقبت بعد از جراحی هموروئید چگونه است؟

بعد از جراحی بواسیر چه ملاحظاتی را باید داشته باشیم؟معمولا دوره ی نقاهت این بیماری، از دو تا سه هفته به طول می انجامد.  معمولا بعد از جراحی، هنگامی که بیمار بیهوش است، یک نوع بی حسی موضعی به او زده می شود. این بیحسی از ۶ تا ۱۲ ساعت در بدن باقی می ماند تا درد پس از عمل، کاهش پیدا کند.

بیمار بعد از عمل هموروئید به یک نفر نیاز دارد که او را همراهی کند. چرا که ممکن است بعد از عمل، در دفع ادرار خود مشکل پیدا کنید. گاهی این احتباس ادرار می تواند، به علت اسپاسم عضلات لگن یا تورم بافت باشد.

انتظار می رود که پس از عمل بواسیر، کمی درد را داشته باشید. در این مواقع از پزشکتان بخواهید که داروی مسکن تجویز نماید. خونریزی بعد از عمل و بعد از اولین حرکات روده طبیعی است. برخی پزشکان برای پیشگیری از عفونت و همچنین کاهش درد، آنتی بیوتیکی مثل مترونیدازول را توصیه می کنند.

مواد غذایی مصرفی بعد از عمل هموروئید

تا چند روز پس از عمل، مایعات بنوشید و از رژیمی که شامل موز، نان تست، پوره ی سیب زمینی و برنج ساده است استفاده نمایید. بعد از مدتی، شما می توانید غذاهای معمولی مصرف نمایید و مقدار فیبر غذایی خود را افزایش دهید.

تا چند روز بعد از عمل از انجام فعالیت های سنگین پرهیز نمایید. همچنین به بیماران توصیه می شود که برای دفع راحت تر، با تجویز پزشک از ملین ها استفاده نمایید.

به بیماران توصیه می شود که برای کمک کردن به حرکات روده، از مواد فیبردار بیشتری استفاده کنند. چرا که وارد آوردن فشار به روده ها برای اجابت مزاج، می تواند باعث بازگشت بواسیر بشود.

برای کاهش درد توصیه می شود که در آب گرم بنشینید. درد و تورم ناحیه ی مقعد را هم می توانید با گذاشتن پک یخ، کاهش دهید.

توصیه می شود بعد از دو تا سه هفته بعد از عمل، برای معاینه به نزد پزشک رفته تا مشکلات احتمالی شما مورد ارزیابی قرار بگیرد.

کلینیک تهرانی
سلام من افشار حشمتی پور هستم, ادمین و مسئول سئو کلینیک D:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
تماس
جهت مشاوره تماس بگیرید : 09120225954برای تماس کلیک کنید
Call Now Button