فیشر یا شقاق مقعد یک شکاف بیضی مانند و سطحی در سر مقعد بوده که موجب درد و خونریزی در هنگام اجابت مزاج می شود. این بیماری می تواند در صورت درمان نشدن با گذشت زمان به یک بیماری مزمن تبدیل شود. ما در مقاله ی زیر به بررسی این سوال که علائم فیشر چیست می پردازیم.

دلایل ایجاد فیشر چیست؟

فیشر می تواند دلایل زیادی داشته باشد و اما مهم ترین دلایل ایجاد آن عبارتند از:

 • کم تحرکی
 • اسهال
 • یبوست
 • بارداری و زایمان
 • بیماری کرون
 • سرطان روده
 • تمیز کردن بیش از حد ناحیه ی مقعد
 • رابطه ی مقعدی
 • برخی بیماری های مقاربتی و ...

گفتنی است مهم ترین دلیل ایجاد فیشر (شقاق مقعدی) زخم مجرای داخلی ناحیه ی مقعد است که به دلیل اجابت خشک و سخت است. اگرچه مدفوع اسهالی و نرم نیز می تواند باعث زخم این ناحیه بشود.

زخم این ناحیه درد شدیدی داشته و می تواند باعث ایجاد فشار به روی عضلات اسفنکتر مقعد و در نهایت طولانی تر شدن دوره ی التیام گردد. فیشر می تواند از نوع حاد یا مزمن باشد. نوع مزمن آن دارای زخم و ورم عمیق بوده و درمان آن بسیار مشکل تر از نوع حاد است. به علاوه تشخیص اشتباه این بیماری می تواند باعث ایجاد بیماری های دیگری مثل سرطان بشود.

علائم فیشر چیست؟

شاق یا فیشر در همه ی سنین ایجاد شده و مختص سن خاصی نیست. میزان شیوع آن در مردان و زنان تقریبا یکسان بوده و احتمال بروز آن در زنان پس از زایمان بیشتر است. برخی علائم فیشر عبارتند از:

 • سوزش و خارش ناحیه ی مقعد: در اکثر موارد، شخص مبتلا به فیشر، داخل مقعد خود احساس سوزش و خارش می کند که این امر می تواند به علت برخورد مدفوع با ترک های ناحیه ی مقعد است.
 • خونریزی مقعدی: چنانچه عمق ترک های بوجود آمده روی ناحیه ی مقعد زیاد باشد، موجب خونریزی این ناحیه می شود و این یکی از مهم ترین علائم فیشر است.
 • ترک اطراف مقعد: چنانچه فیشر مزمن گردد، احتمال مشاهده ی شکاف ها در ناحیه ی بیرون مقعد نیز وجود دارد.
 • برآمدگی در ناحیه ی مقعد: یکی دیگر از علائم فیشر برآمدگی در ناحیه ی مقعد است. چنانچه فیشر در بلند مدت درمان نگردد، می تواند باعث ایجاد ضایعه ای برآمده در ناحیه ی مقعد شود.

درمان فیشر

برای درمان فیشر روش های مختلفی وجود دارد. معمولا در مراحل اولیه ی این بیماری از درمان های دارویی و خانگی استفاده می شود. در صورت عدم موفقیت و حاد شدن بیماری، روش جراحی یا درمان با لیزر پیشنهاد می گردد. برای تعیین هر کدام از روش های درمانی، بایستی به نزد متخصص رفته تا وی با توجه به بیماری شما، روش مناسب را انتخاب نماید.

بهترین درمان خانگی فیشر

ما در اینجا به برخی از بهترین درمان های خانگی فیشر می پردازیم:

 • نشستن در آب داغ: وان حمامتان را از آب داغ پر کرده و سپس به آن چند قطره ای روغن اسطو خودوس بیافزایید. تا کمر داخل آن نشسته و برای یک ربع تا بیست دقیقه صبر نمایید. این عمل را هر روز دو تا سه مرتبه تکرار نمایید.
 • مصرف سرکه ی سیب: یک تا دو قاشق سرکه سیب خالص را به 1 لیوان آب اضافه نموده و 2 بار در روز مصرف نمایید.
 • مصرف فییر: رژیم غذایی سرشار از فیبر مصرف نمایید. چرا که فیبر باعث نرم شدن مدفوع می شود و باعث می شود که در هنگام دفع فشار کمتری به خود بیاورید و همین امر منجر می شود که به بافت داخلی روده آسیب کمتری وارد بشود.

مصرف موادی مثل آلو بخارا، جو، حبوبات، گندم سیاه، تخمه ی آفتابگردان، تخمه ی کدو حلوایی و اسفناج را  در رژیم غذایی خود بگنجانید. چرا که سرشار از فیبر هستند.

 • درمان فیشر با روغن زیتون: در یک کاسه، مخلوطی از عسل، موم و روغن زیتون بریزید. ترکیب حاصل شده را داخل ماکروویو گرم کرده تا موم کاملا حل گردد. سپس صبر نمایید تا سرد شود. سپس به روی قسمت های مورد نظر بمالید.
 • استفاده از روغن نارگیل: روزانه، 2 تا 3 مرتبه، روغن نارگیل را به اطراف ماهیچه های باسطه مقعدی بمالید. چنانچه مشکلات یبوستی و یا سایر مشکلات گوارشی دارید، این روغن را به رژیم روزانه ی غذایی خود اضافه نمایید.

فواید درمان با لیزر نسبت به جراحی

یکی از روش هایی که برای درمان فیشر از آن استفاده می شود، لیزر است. با توجه به این که عمل جراحی فیشر می تواند به غیر از ترس، عوارض متعددی را برای بیماران به دنبال دارد، پزشکان به بیماران توصیه می کنند که برای درمان، لیزر را به عنوان یکی از کم عارضه ترین روش ها انتخاب نمایند.

لیزر نیاز به بیهوشی عمومی نداشته و در آن بیمار، توسط بیحسی موضعی درمان می شود. لیزر در عرض یک ساعت تمام شده و بیمار بعد از  عمل فورا مرخص می شود و به زندگی روزمره ی خود بر می گردد. این در حالی است که بیمار بعد از جراحی بایستی به مدت یک تا دو روز در بیمارستان بستری شود.

بیمار بعد از جراحی فیشر درد و خونریزی زیادی داشته که این می تواند بسیار دردناک باشد. در حالی که در لیزر، بیمار هیچ گونه درد و خونریزی ندشته و همه چیز آرام و بی دردسر انجام می شود.

در رابطه با هزینه های درمانی لیزر نسبت به سایر روش ها نیز باید گفت: هزینه های درمانی آن نسبت به بقیه ی روش ها بسیار کم هزینه بوده، به همین علت یک روش درمانی خوب برای درمان فیشر به حساب می آید.

درباره ما
هدف اصلی این مرکز درمان قطعی و رضایت کامل بیمار می باشد. تمامی کادر درمانی و تجهیزات برای رفاه حال شما عزیزان همیشه در بهترین حالت آماده خدمت رسانی هستند.
راه های ارتباطی

ضلع شرقی میدان ونک ، جنب بانک دی ، پلاک 78 ، طبقه 3

شماره تماس :
+98 912 022 5954
+98 21 8877 9148
نماد اعتماد
نماد اعتماد
نماد ساماندهی
نماد ساماندهی