درمان بیماری های نشیمنگاهی با لیزر سریعترین و بهترین روش درمان بیماری های آنورکتال

لیزر شقاق یا فیشر

لیزر درمانی فیشر مقعد یا لیزر شقاق یا فیشر روشی ساده، امن و مؤثر برای درمان فیشر است که می‌تواند با بی‌حسی موضعی در یک درمانی با حداقل عوارض ممکن بعد از عمل انجام شود.

روش لیزر شقاق یا فیشر :

روش دیدن محل شکاف یک وسیله به نام اسپکولوم است که آنرا را درون مقعد قرار می‌دهند و آن را باز و تنظیم می‌کنند و بدون تحریک محل ترک مقعد با استفاده از اشعه‌ی لیزر ناحیه‌ی آسیب‌دیده را ترمیم می‌کنند.

لیزر درمانی تازه‌ترین تکنیک مدرن برای درمان شقاق مقعد است. لیزر می‌تواند تبدیل به جایگزین مناسبی برای روش‌های دیگر شود.

میزان درد، خونریزی و ابتلا به یبوست در افرادی که لیزر شقاق یا فیشر انجام داده اند به طور قابل توجهی بهبود میابد. از طرفی در هیچ کدام از بیماران، بیماری شقاق مقعد تا یک سال پیگیری عود نمیکند.

وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.

لیزر درمانی یکی از روش‌های جدید است که امروزه در درمان بسیاری از بیماری‌ها ایفای نقش می‌کند و در بعضی بیماری‌ها حتی توانسته جایگزین عمل جراحی شود.

مزایای درمان شقاق با لیزر

درمان لیزر توانسته در درمان شقاق یا فیشر مقعد نیز ایفای نقش کند. هر چند به دلیل جدید بودن استفاده از آن در این زمینه هنوز نتوانسته به اندازه‌ی عمل جراحی فیشر مقعدی خودنمایی کند،

  • اما کمترین مزیت آشکار آن نداشتن عارضه‌ی بی‌اختیاری مدفوع است.
  • از مزایای دیگر درمان شقاق مقعد با لیزر انجام آن تحت بی‌ حسی موضعی عمومی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری است.
  • وقتی لیزر شقاق یا فیشر در فردی انجام میگیرد دیگر دچار عوارضی چون بی‌اختیاری مدفوع و یا ناتوانی در کنترل گاز روده نشده بودند.

همچنین از لیزر برای بیماری های دیگر مانند بواسیر، نیز استفاده میشود که میتوانید برای اطلاعات بیشتر در باره ی آن، مقاله ی لیزر بواسیر را مطالعه کنید.

انواع شقاق

شقاق به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شود. شقاقی که زیر دوازده هفته طول کشیده باشد، شقاق حاد در نظر گرفته می‌شود. این نوع شقاق می‌تواند به اسپاسم اسفنکتر داخلی مقعد منجر شود که این مسئله به نوبه خود باعث گسترش پارگی و درد شدید و کاهش خونرسانی به آنودرم می‌شود. این چرخه درد، اسپاسم و کاهش خونرسانی (ایسکمی) سبب عدم بهبودی زخم شده و بنابرابن شقاق مزمن ایجاد می‌شود.

علائم شقاق

درد شدید و خونریزی از مقعد در هنگام دفع مدفوع. خون معمولاً به صورت رگه‌ای بر روی مدفوع دیده می‌شود. گاه به قدری درد شدید است که فرد اجازه معاینه را نمی‌دهد. در این موارد و نیز در مواردی که شک به آبسه پری آنال وجود دارد، بهتر است فرد در زیر بیهوشی مورد معاینه قرار گیرد. شقاق حاد به شکل یک خط طولی است، حال آن که شقاق مزمن یک زخم وسیع تر است که لبه‌های برجسته‌ای داشته و فیبرهای سفید عضله اسفنکتر داخلی مقعد در کف آن مشاهده می‌گردد. اغلب در سمت بیرونی این زخم، یک منگوله پوستی(Skin tag) و در سمت درونی آن یک پاپیلای مقعدی هیپرتروفیه(sentinel pile) یا زائده نگهبان دیده می‌شود.

وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.