درد فیشر مقعد وحشتناک است، اما راه هایی برای درمان شقاق یا فیشر وجود دارد. می توانید بعد از معاینه توسط پزشک دارو مصرف کنید. ممکن است فیشر حاد و مزمن- که ممکن است نتیجه ی زایمان باشد- نیاز به جراحی داشته باشد. در مورد تمامی روش های جراحی با پزشک صحبت کنید. حتی می توانید از بروز فیشر جلوگیری کنید. نوشیدن آب بیشتر و مصرف بیشتر غذاهای غنی از فیبر به جلوگیری از فیشر کمک می کند. در این مقاله انواع روش های درمان شقاق یا فیشر به صورت دارو و درمان های خانگی بررسی میکنیم.

روش اول: انواع روش های درمان شقاق با دارو و درمان های خانگی

 1. در مورد گزینه های درمانی با پزشک مشورت کنید.

دکتر شما را معاینه کرده تا بداند مبتلا به فیشر هستید یا علائم دلیل دیگری دارند. علائم فیشر عبارتند از ورم چرکی، عفونت، و آسیب داخلی. در مورد تمامی علائم با پزشک صحبت کرده تا تشخیص دقیق باشد.

 1. از حمام سیتز برای تسکین درد و آرام شدن عضلات کمک بگیرید.

در انواع روش های درمان شقاق میتواند از حمام سیتز  استفاده کرد. حمام سیتز، حمام آب گرم است. آب گرم به ریلکس شدن عضلات مقعد و در نتیجه درمان فیشر کمک می کند. روزی 2 یا 3 بار و هر بار به مدت 20 دقیقه حمام سیتز گرفته تا عضلات ریلکس شده و فیشر درمان شود.

 • عضلات را هر از 5 دقیقه در وان ریلکس کنید. ابتدا عضلات را منقبض کرده تا از اجابت مزاج جلوگیری شود. سپس تا حد امکان عضلات را ریلکس کنید.
 1. اگر نمی توانید به راحتی حمام کنید روی پد حرارتی بنشینید.

پد حرارتی همانند آب گرم به ریلکس شدن عضلات کمک می کند. باید روزانه از پد حرارتی استفاده کنید. دما را روی حرارت متوسط تنظیم کرده تا داغ نشود. هر دفعه 20 دقیقه روی پد حرارتی بنشینید.

 1. از پماد موضعی برای ریلکس شدن عضلات استفاده کنید.

فیشر ممکن است همراه با اسپاسم باشد و به زمان برای بهتر شدن نیاز دارد. یکی از انواع روش های درمان شقاق یا فیشر، درمان با پماد است. پزشک نحوه ی استفاده از پماد را دقیقا برای شما توضیح داده ولی ممکن است لازم باشد روزی 2 بار و به مدت 6 ماه پماد بمالید.

 1. برای تسکین درد از کرم بی حس کننده استفاده کنید.

اگر درد شدید باشد پزشک کرم بی حس کننده مانند لیدوکائین تجویز می کند. کرم بی حس کننده همراه با کرم موضعی و یا به جای آن تجویز می شود. در صورت سوزش و خارش به پزشک مراجعه کنید.

 1. در مورد ملین با پزشک مشورت کرده تا اجابت مزاج آسانتر باشد.

اگر مدفوع سفت و دردناک باشد، پزشک ملین تجویز می کند. ملین مدفوع را نرم و اجابت مزاج را آسان و درمان فیشر را آسانتر می کند.

روش دوم: درمان فیشر با جراحی

 1. در مورد تزریق بوتاکس با پزشک مشورت کنید.

تزریق بوتاکس در عضلات مقعد عضلات را بی حس کرده و از اسپاسم جلوگیری می کند. درمان با تزریق بوتاکس 2 هفته طول می کشد.

 1. در مورد اسفنکترومی با پزشک مشورت کنید.

اسفنکترومی روشی است که در آن پزشک بخشی از عضله را قطع می کند. با این کار از اسپاسم عضلات جلوگیری شده و برای درمان فیشر مفید است.

 • درمان با اسفنکترومی 2 هفته طول می کشد.
 • اگر با کنترل اجابت مزاج مشکل دارید، اسفنکترومی این مشکل را بیشتر می کند. در مورد این مشکل با پزشک صحبت کنید.
 1. در مورد فلپ ادوانس مقعد با پزشک صحبت کنید

فلپ ادوانس (anal flaps) مقعد شامل استفاده از بافت های دیگر نقاط بدن برای درمان فیشر است. زمانی از این روش استفاده می شود که فیشر وخیم بوده و یا درمان به کندی صورت می گیرد.

روش سوم: جلوگیری از فیشر

 1. آب بیشتری بنوشید.

اگر بدن آب کافی داشته باشد، احتمال یبوست و فیشر کمتر می شود. باید روزانه حداقل 2000 میلی لیتر (8 لیوان) آب بنوشید. در صورت تمایل می توانید آب بیشتری بنوشید.

 1. فیبر و سبزیجات برگدار بیشتری مصرف کنید.

فیبر و سبزیجات برگدار به سلامت سیستم گوارش و جلوگیری از سفت شدن مدفوع کمک می کنند. این کار به جلوگیری از فیشر کمک می کند. منابع خوب فیبرعبارتند از غلات، سبزیجات، لوبیا. سبزیجات برگدار مانند اسفناج، کلم پیچ، و کلم بیشتر مصرف کنید.

 1. در صورت نیاز هر چه سریع تر به دستشویی بروید.

به تاخیر انداختن اجابت مزاج باعث یبوست و سفت شدن مدفوع شده و در نتیجه اجابت مزاج را سخت تر می کند. این کار عامل فیشر است.

 1. از غذاهایی که باعث یبوست می شوند اجتناب کنید.

به این دلیل که یبوست باعث فیشر می شود، اجتناب از غذاهایی که عامل یبوست هستند به درمان فیشر کمک می کنند. پنیر و دیگر محصولات لبنی، شکلات، و غذاهای سرخ کردنی مصرف نکنید. بهتر است مصرف گوشت قرمز را نیز کاهش دهید.

 1. مرتب ورزش کنید.

روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش کنید تا از فیشر جلوگیری شود. ورزش منظم به اجابت مزاج کمک کرده و از فیشر جلوگیری می کند.

درباره ما
هدف اصلی این مرکز درمان قطعی و رضایت کامل بیمار می باشد. تمامی کادر درمانی و تجهیزات برای رفاه حال شما عزیزان همیشه در بهترین حالت آماده خدمت رسانی هستند.
راه های ارتباطی

ضلع شرقی میدان ونک ، جنب بانک دی ، پلاک 78 ، طبقه 3

شماره تماس :
+98 912 022 5954
+98 21 8877 9148
نماد اعتماد
نماد اعتماد
نماد ساماندهی
نماد ساماندهی