زگیل مقعدی، زگیل بسیار کوچکی است که در اطراف ناحیه مقعد مشاهده می شود. در بیشتر موارد آن ها دچار درد و ناراحتی نمی شوند. با این حال اگر آن ها بزرگ بشوند، می توانند باعث خونریزی یا خارش بشوند. این زگیل ها می توانند تنها در یک ناحیه ایجاد بشوند یا این که در قسمت های مختلف ناحیه ی تناسلی گسترش پیدا کنند. ما در این مقاله به بررسی این که علائم زگیل مقعدی چیست می پردازیم.

دلایل ایجاد زگیل مقعدی

زگیل تناسلی یکی از انواع زگیل های مقعدی بوده که علت ایجاد آن ویروس HPV می باشد. این ویروس از جمله ویروس های منتقله جنسی است که می تواند خود به خود رفع بشود و علائمی را ایجاد نکند یا این که در بدن فرد باقی بماند و باعث زگیل تناسلی بشود.

برخی از انواع این ویروس می تواند باعث سرطان بشود ولی نوعی از آن که باعث ایجاد زگیل تناسلی و مقعدی می شود، باعث سرطان نمی شود. این ویروس به وسیله ی تماس با مقعد، دهان و آلت تناسلی مرد یا از طریق واژن زن مبتلا گسترش پیدا می کند. اگرچه این ویروس از طریق پوست به پوست نیز منتقل می شود. ولی غالبا از طریق واژن و مقعد گسترش می یابند.

علائم زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی در اطراف و داخل سوراخ مقعد دیده می شوند و شکل آن ها هم بسیار کوچک در حد سر سوزن است. تا جایی که ممکن است فرد متوجه آن ها نشود. این زگیل ها می توانند در حد یک گل کلم بزرگ بشوند یا این که چندتای آن ها به صورت خوشه ای ظاهر بشوند. آن ها می توانند به رنگ صورتی، هلویی و یا قهوه ای و یا به رنگ پوست شما باشند.

برخی دیگر از علائم زگیل مقعدی عبارتست از:

 • خارش
 • ترشحات مقعدی
 • خونریزی
 • احساس داشتن توده در ناحیه ی مقعدی

این زگیل ها در خانم ها می تواند در داخل واژن، ناحیه تناسلی یا حتی دهانه رحم ایجاد بشود. این در حالی است که این زگیل در آقایان بیشتر روی بیضه ها، کشاله ران، آلت تناسلی ایجاد می شود.

حتی این زگیل ها می توانند در گلو و یا دهان فرد مبتلا به این ویروس نیز انتقال یابند. رابطه ی جنسی دهانی با فرد مبتلا می تواند باعث انتقال این ویروس بشود.

روش های پیشگیری از زگیل مقعدی

 • محدود نمودن شرکای جنسی
 • پرهیز نمودن از تماس جنسی
 • استفاده از کاندوم به عنوان یک روش پیشگیرانه

روش های تشخیص زگیل مقعدی

پزشکان برای تشخیص زگیل مقعدی از معاینه بصری استفاده می کنند. برخی دیگر در طی آزمایش از سرکه استفاده می نمایند. چرا که این کار می تواند باعث سفید شدگی زگیل ها بشود و زگیل ها راحت تر تشخیص داده بشود.

پزشکان برای معاینه ی زگیل های داخلی از وسیله ای به نام آنوسکوپ استفاده می کنند. آزمایش های کامل لگن نیز یکی دیگر از روش های تشخیص می باشد که برای خانم ها شامل پاپ اسمیر می شود.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به زگیل مقعدی هستند؟

 • افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند.
 • افرادی که از کاندوم به عنوان یک وسیله ی محافظتی استفاده نمی کنند.
 • افرادی که رابطه ی مقعدی دارند.
 • افرادی که در سنین پایین رابطه ی جنسی دارند.
 • اشخاصی که با شخص مبتلا به ویروس اچ پی وی رابطه ی جنسی داشته باشند.

روش های مختلف خانگی برای درمان زگیل مقعدی

پیشنهاد ما برای درمان زگیل مقعدی، درمان با لیزر است. اما روش های خانگی درمان زگیل مقعدی عبارت است از:

 • درمان با سرکه سیب: افراد می توانند برای درمان زگیل مقعدی خود از سرکه سیب استفاده کنند. چرا که سرکه سیب حاوی اسید آمینه، پروتئین، ویتامین K، منیزیم و کلسیم است. همچنین سرکه ی سیب حاوی ماده ای به نام اسید مالیک است. همان ماده ای که یک ضد ویروس طبیعی و قوی به حساب می آید. هنگامی که می خواهید از سرکه ی سیب استفاده کنید، بایستی بسیار احتیاط نمایید. در هنگام استفاده ممکن است کمی احساس سوزش و تحریک داشته باشید. چنانچه در انجا احساس سوزش و درد زیادی نمودید، حتما آن را با آب سرد شستشو بدهید.
 • درمان با سیب زمینی: سیب زمینی آنتی بیوتیکی طبیعی بوده که می تواند بسیاری از ضایعات و زخم های پوستی شما را التیام ببخشد. همچنین سیب زمینی نشاسته ای بسیار سالم بوده که خاصیت ضد سرطانی دارد.
درباره ما
هدف اصلی این مرکز درمان قطعی و رضایت کامل بیمار می باشد. تمامی کادر درمانی و تجهیزات برای رفاه حال شما عزیزان همیشه در بهترین حالت آماده خدمت رسانی هستند.
راه های ارتباطی

ضلع شرقی میدان ونک ، جنب بانک دی ، پلاک 78 ، طبقه 3

شماره تماس :
+98 912 022 5954
+98 21 8877 9148
نماد اعتماد
نماد اعتماد
نماد ساماندهی
نماد ساماندهی