درمان شقاق یا فیشر

درمان شقاق یا فیشر، بدون درد و خونریزی، بدون نقاهت، بدون بستری شدن در بیمارستان و بدون بیهوشی


درمان‌ شقاق یا آنال فیشر


برای‌ رد سایر علل‌ خونریزی‌ مقعدی‌ یا خونریزی‌ از راست‌ روده‌، مقعد و راست‌ روده‌ با وسایل‌ مخصوص‌ (آنوسکپ‌، سیگموییدوسکپ‌) بررسی‌ می‌شوند.
پس‌ از اجابت‌ مزاج‌، باید مقعد به‌ آرامی‌ با صابون‌ شسته‌ شود.
برای‌ برطرف‌ کردن‌ اسپاسم‌ عضلانی‌ و درد در اطراف‌ مقعد، باید حوله‌ گرم‌ روی‌ محل‌ گذاشته‌ شود.
نشستن‌ در لگن‌ حاوی‌ آب‌ گرم‌ نیز درد را تخفیف‌ می‌دهد. ارتقاع‌ آب‌ در لگن‌ باید حدود ۲۰ سانتیمتر باشد. روزانه‌ ۳-۲ بار و هر بار برای‌ ۲۰-۱۰ دقیقه‌ از این‌ روش‌ استفاده‌ می‌شود.
اگر درمان‌های‌ فوق‌ مؤثر نبود، امکان‌ دارد نیاز به‌ جراحی‌ باشد. در جراحی‌، یا زخم‌ به‌ طور کلی‌ برداشته‌ می‌شود، یا اینکه‌ در عضلاتی‌ که‌ با انقباض‌ خود باعث‌ عدم‌ بهبود زخم‌ می‌شوند تغییراتی‌ داده‌ می‌شود.

درمان فیشر با لیزر


جراحی در این مرکز با لیزر شقاق یا انال فیشر بوده و بدون درد و خونریزی و نقاهت میتوان به کارهای روزانه رسید.

نکاتی در درمان داروئی و غیر جراحی شقاق یا انال فیشر


اساس درمان طبی, کم کردن قوام مدفوع است. این کار از طریق تغییرات رژِم غذائی و عوامل هیدروفیل افزایش دهنده حجم انجام شده و مصرف آب باید افزایش یابد.
استفاده از ترکیبات موضعی از قبیل ایکتامول۱۰% یا هیدروکوتیزون ۱% بوسیله یک لوله باریک به داخل کانال آنال میتواند مفید باشد.
نشستن در آب گرم پس از یک اجابت مزاج دردناک ممکن است باعث کاهش علائم و تخفیف اسپاسم شود. شیاف ها هیچ ارزشی ندارند.

بهترین درمان فیشر یا شقاق‌


بهترین روش عمل برای بیمارانی که دچار زخم مقعد شدن عمل جراحی sphincterotomy هست. برای اینکه میزان موفقیت درمان در بهترین شرایط ۹۰% هست.روش جراحی فوق الذکر باعث بهبودی سریع زخم شده و با کمترین عارضه همراه است و حتی آن را بصورت سرپائی نیز میتوان انجام داد.
گاهی جراح ترجیح میدهد که از روش دیلاتاسیون یا گشاد کردن با دست استفاده کند. که میزان موفقیتش ۴۰% هست و ممکن است باعث بی اختیاری بیمار شود.
عفونت در کریپت های مجاور باعث ایجاد التهاب مزمن شده و ادم پاپیلای آنال در مجاورت کریپت سبب بزرگی و فیبروز پاپیلا می شود, طوری که ممکن است بصورت یک ساختمان محکم سفید و پلی پوئید در آمده و در این صورت پاپیلای بزرگ شده نامیده میشود.
پاپیلاهای بزرگ شده سرطانی نبوده ولی اغلب با پولیپ های آدنوماتو انتهای روده بزرگ اشتباه می شوند. پوست مجاور در قسمت خارجی زخم آنال نیز دچار تغییرات مزمن التهابی و اختلال جریان لنفاوی می شود.
یک زائده فیبروزه ممکن است در دهانه مقعد ایجاد شود که زائده پیشاهنگ (sentinel pile) نامیده میشود. زیرا مانند یک پیشاهنگ درست در قسمت تحتانی زخم قرار دارد.

 
درمان شقاق
درمان فیشر
درمان شقاق یا فیشر

دارو برای درمان شقاق یا انال فیشر


برای‌ درد خفیف‌، از داروهایی‌ مثل‌ استامینوفن‌ یا بی‌حس‌کننده‌های‌ مالیدنی‌ استفاده‌ کنید.
مالیدن‌ پماد زینک‌ اکسید یا وازلین‌ به‌ ناحیه‌ شاید باعث‌ جلوگیری‌ از احساس‌ سوزش‌ شود.
نرم‌کننده‌های‌ مدفوع‌ نیز ممکن‌ است‌ به‌ جلوگیری‌ از بروز درد به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌ کمک‌ کنند.
امکان‌ دارد پماد لیدوکایین‌ توصیه‌ شود.
درصورت بهبود یبوست و رفع اسپاسم عضله اسفنکتر شقاق عموما بهبود می یابد. درمان اولیه متوجه بهبود یبوست و نرم کردن مدفوع و رفع اسپاسم است که بااین تمهیدات در ۹۵ درصد موارد شقاق خوب می شود.
اگر شقاق خوب نشد یا مرتبا عود کند نیاز به جراحی دارد. برای بهبود یبوست مصرف فراوان غذاهای حاوی فیبر مانند میوه جات و سبزیجات توصیه می شود. پسیلیوم و سلولز حاوی فیبر فراوان هستند که با جذب آب باعث نرم کردن مدفوع می شوند.
در کودکان مصرف روغن های معدنی مانند پارافین و نرم کننده های مدفوع نیز توصیه می شود. نشستن در وان آب گرم دوتاسه بار در روز و هر بار بمدت ۱۵-۱۰ دقیقه باعث بهبود خونرسانی و شل شدن عضله اسفنکتر شده و به ترمیم آن کمک می کند. اضافه کردن صابون مایع و شامپو توصیه نمی شود.
پمادهای نیتروگلیسرین باعث شل شدن اسفنکتر شده و با گشادکردن عروق خونرسانی رانیز بهتر می کنندو به ترمیم زخم کمک می کنند. این پمادها روزانه ۳-۲ بار به میزان یک نخود به اطراف سوراخ مقعد مالیده شده و قبل و بعد از مدفوع کردن نیز تکرار می شود. در موارد مزمن تزریق سم بوتولیسم به داخل اسفنکتر با فلج موقت آن بمدت ۳ ماه باعث شل شدن عضله می شود. تزریق آن توسط پزشک در مطب و بدون بی هوشی امکانپذیر است.

دستورات دارویی و مراقبتی فیشر


۱- رژیم پر فیبر : مصرف نان سبوسدار، میوه جات و سبزیجات از قبیل کاهو، آلو، گلابی و انجیر به میزان کافی در روز.
۲- شستشوی کافی با آب گرم پس از اجابت مزاج.
۳- نشستن در لگن آب گرم به مدت ۲۰- ۱۵ دقیقه حداقل ۳ مرتبه در روز، البته بر حسب شدت درد و بیماری می تواند افزایش یابد.
۴- خودداری از نشستن طولانی در دستشویی موقع اجابت مزاج.
۵- استفاده از پماد بی حس کننده (از قبیل لیدوکائین ، بنزوکائین و …) طبق دستور پزشک بخصوص ۱۵ دقیقه قبل از اجابت مزاج و یا ۴-۳ مرتبه در روز.
۶-استفاده از پودر پسیلیوم یا دانه اسفرزه (یک قاشق داخل لیوان آب +شکر و آب لیمو) ۳-۲ مرتبه در روز جهت نرم شدن مدفوع.

شقاق یا انال فیشر


وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود. و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند. این‌ بیماری‌ در تمام‌ سنین‌ و حتی‌ در شیرخواران‌ نیز رخ‌ می‌دهد. شقاق معمولا بدنبال یبوست و دفع یک مدفوع قطور و سفت و گاهی بدنبال اسهال شدید رخ می دهد. بندرت دخول از راه مقعد و یا بیماری کرون باعث شقاق می شود. شقاق توسط معاینه بالینی پزشک و مشاهده مقعد تشخیص داده می شود. بعد از بهبود از مرحله دردناک ، دیدن روده بزرگ با کولونوسکوپی خصوصا در افراد بالای پنجاه سال و درمواردی که خونریزی داشته اند توصیه می شود. شقاق یا انال فیشر اگر بیشتر از شش هفته طول بکشد فرم مزمن نامیده می شود. شقاق باعث اسپاسم عضله اسفنکترمقعد می شود که علاوه برایجاد درد هنگام دفع کردن به علت تماس با مدفوع ، باعث کندی بهبود شقاق نیز می شود. دریک چهارم افراد درطول زندگی شقاق ایجاد می شود. شقاق یا انال فیشر ممکن است با درد ، خونریزی و احساس سوزش بعد از دفع مدفوع باشد. درد ممکن است چند دقیقه تاچند ساعت طول کشیده و علایم بعد از هر بار دفع تکرار شوند. در موارد مزمن خونریزی کم بوده یا متوقف می شود ولی درد ادامه دارد. ممکن است خارش یا سوزش مقعد نیز وجود داشته باشد.

دسته بندی شقاق یا انال فیشر


شقاق به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شود.
شقاقی که زیر دوازده هفته طول کشیده باشد، شقاق حاد در نظر گرفته می‌شود. این نوع شقاق می‌تواند به اسپاسم اسفنکتر داخلی مقعد منجر شود که این مسئله به نوبه خود باعث گسترش پارگی و درد شدید و کاهش خونرسانی به آنودرم می‌شود.
این چرخه درد، اسپاسم و کاهش خونرسانی (ایسکمی) سبب عدم بهبودی زخم شده و بنابرابن شقاق مزمن ایجاد می‌شود.

علائم شقاق یا انال فیشر


درد شدید و خونریزی از مقعد در هنگام دفع مدفوع : خون معمولاً به صورت رگه‌ای بر روی مدفوع دیده می‌شود. گاه به قدری درد شدید است که فرد اجازه معاینه را نمی‌دهد. در این موارد و نیز در مواردی که شک به آبسه پری آنال وجود دارد، بهتر است فرد در زیر بیهوشی مورد معاینه قرار گیرد.
درد شدید به‌ هنگام‌ عبور مدفوع‌ سخت‌ یا حجیم‌ : امکان‌ دارد تا یک‌ ساعت‌ نیز طول‌ بکشد. درد دوباره‌ با اجابت‌ مزاج‌ بعدی‌ بر می‌گردد.
درد به‌ هنگام‌ نشستن‌ روی‌ یک‌ جسم‌ سخت‌
وجود رگه‌هایی‌ از خون‌ روی‌ کاغذ توالت‌، لباس‌ زیر، یا پوشک‌ بچه‌
خارش‌ اطراف‌ مقعد
کودکان‌ مبتلا ممکن‌ است‌ از اجابت‌ مزاج‌ امتناع‌ کنند.

پیشگیری‌ از بیماری شقاق یا انال فیشر


جلوی‌ بروز یبوست‌ را با اقدامات‌ زیر بگیرید:
ـ روزانه‌ حداقل‌ ۸ لیوان‌ آب‌ بنوشید.
ـ غذای‌ پرفیبر مصرف‌ نمایید.
ـ در صورت‌ لزوم‌، از داروهای‌ شل‌کننده‌ مدفوع‌ یا مسهل‌ها استفاده‌ نمایید.
به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌، فشار بیش‌ از اندازه‌ وارد نیاورید
اغلب‌ بزرگسالان‌ در عرض‌ ۶-۴ هفته‌ با درمان‌ خوب‌ می‌شوند، به‌ نحوی‌ که‌ دیگر به‌ جراحی‌ نیازی‌ نخواهد بود. اغلب‌ شیرخواران‌ و کودکان‌ کم‌ سن‌، بعد از شل‌ کردن‌ مدفوع‌ بهبود می‌یابند.

علل شقاق یا انال فیشر


علت اين بيماری، ايجاد خراشيدگی در پوست مقعد به دنبال اسهال طولانی مدت يا يبوست است. اين خراشيدگی باعث انقباض عضله داخلی مقعد می شود و اين انقباض باعث ايجاد درد شديد می گردد.

عوارض‌ احتمالی‌ شقاق یا انال فیشر


تشکیل‌ جوشگاه‌ در محل‌ زخم‌ به‌ نحوی‌ که‌ دفع‌ مدفوع‌ را با مشکل‌ روبرو کند.

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر شقاق یا انال فیشر


یبوست‌
بارداری‌های‌ متعدد
سرطان‌ خون‌
بیماری‌ کُرون‌
بیماری‌های‌ نقص‌ ایمنی‌
رابطه جنسی از راه مقعد
سوء استفاده جنسی

فعالیت‌ در درمان فیشر


هیچ‌ محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. فعالیت‌ بدنی‌ خود احتمال‌ یبوست‌ را کاهش‌ می‌دهد.

1 دیدگاه
  1. کلینیک تهرانی گفت:

    سلام من افشار حشمتی پور هستم, ادمین و مسئول سئو کلینیک D:
    ممنون میشم به رضایتتون از این مقاله, اعتبار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
تماس
جهت مشاوره تماس بگیرید : 09120225954برای تماس کلیک کنید
Call Now Button